Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 24.06.2015 tarihli ve 29396 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği” gereğince; Asansörlerin güvenli ve işletme yönünden uygun çalışıp çalışmadığına dair yılda bir defa kontrolünün yaptırılması zorunludur.

Yıllık Kontrol Bilgi Etiketi

Asansör Yıllık Kontrolü Sonucunda

a) Kontrol kriterlerine göre UYGUN olduğu tespit edilen asansöre yeşil etiketi iliştirilir. Asansörün kullanılması uygundur.
b) Kontrol kriterlerine göre HAFİF KUSURLU olduğu tespit edilen asansöre mavi etiket iliştirilir. Asansörün kullanılmasına dikkat edilmelidir.
c) Kontrol kriterlerine göre KUSURLU olduğu tespit edilen asansöre sarı etiket iliştirilir. Asansörün kullanılması tehlikelidir.
d) Kontrol kriterlerine göre GÜVENSİZ olduğu tespit edilen asansöre kırmızı etiket iliştirilir. Asansörün kullanılması tamamen tehlikelidir.

A Tipi Muayene Kuruluşları tarafından gerçekleştirilen yıllık kontroller sonucu asansör içine yapıştırılan etiketlerin, yeşil etikete dönüştürülmesi için bizi arayın…

Share this Post

Leave a Comment